Polska. Pierogi, Przyjaźń, Beautiful Blondies

torba-i-love-pierogi-polska2Kontynuujemy dziś na nutę patriotyczną. A dlatego, że nie mam akurat pod ręką żadnej barykady aby się na nią romantycznie i patriotycznie rzucić, postanowiłam podzielić się z Wami, czytelnikami, tym momentem uwielbienia do mojego (naszego) kraju.

Wiemy, że kraj ten, Polska, nie jest uznaną na całym globie marką. Nie jesteśmy sławni, luksusowi, ale na szczęście nie jesteśmy przesadnie pretensjonalni. Slogany, zazwyczaj najbardziej związane Polską to wódka, komunizm i papież Polak. ALE, motto dzisiejszych czasach to marketing przede wszystkim. Zatem jako przedstawicielka kultury polskiej z urodzenia i upodobania, czuję się zobowiązana do rozpowszechniania bardziej szczegółowych pozytywnych o Polsce opinii.

Ostatnio było trochę mniej obiektywnie, bo to nasi o naszym prawili, dlatego dzisiaj damy głos jurorom przyjezdnym. Czyli bytującym w Polsce obcokrajowcom.

Oto rezultat rozmów o Polsce ze znajomymi przyjezdnymi, którzy z własnego wyboru zamieszkali w krainie śniegu i polarnych niedźwiedzi (ha, ha). Nie oszukujmy się, wszyscy Polacy na wygnaniu lubią czasem za Polską potęsknić, a jeszcze bardziej lubią gdy obcokrajowcy o tej naszej Polsce mówią.

imagesTym bardziej, jeśli mówią dobrze. Dlatego wszem i wobec przedstawiam, to, co owi obcokrajowcy w Polsce lubią najbardziej…

Gabriela, 28 lat, Meksykanka mieszkająca w Warszawie:
Podoba mi się wszechobecna zieleń, to jak wiosną i latem wszystko rozkwita. Ponadto, rząd troszczy się o kulturę i stara się chronić środowisko. Oczywiście lubię młodych ludzi, młodzi Polacy są bardzo zabawni i otwarci. Niektóre dania są pyszne np. bigos czy pierogi. I oczywiście … Wódka, ale to chyba oczywiste, może powinnam być bardziej oryginalna (śmiech).

Eduardo, 26 lat, Kolumbijczyk mieszkający w Warszawie:
Przede wszystkim uwielbiam polskie wesela, zawsze są tony dobrego jedzenia i alkoholu, wszyscy bawią się do białego rana. Podoba mi sie gościnność Polaków, dzięki niej nawiązałem tu naprawdę dużo prawdziwych przyjaźni. Ludzie, nawet jeśli jeszcze nie znacie się za dobrze, często zapraszają Cię do domu, czy do swoich rodzin na Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Można powiedzieć, że dla mnie najpiękniejsze miejsca w Polsce to góry i ogólnie cały południowy region kraju ze swoją bogatą i dobrze zachowana naturą. No i nie zapominajmy o jedzeniu! Uwielbiam tradycyjne zupy, są smaczne i zdrowe i myślę, że dobrze reprezentują tradycyjną polską kuchnie przyrządzaną w domach przez mamy i babcie.

downloadLaura, 28 lat, Hiszpanka mieszkająca w Warszawie:
Po pierwsze, piwo –  jest dobre i tanie. Po drugie, to, że ludzie są otwarci, może to zaskakujące, że mówię to jako Hiszpanka (mówi się przecież, że w Europie to Hiszpanie są najbardziej otwartym narodem). Bardzo lubię polskie pory roku. Położenie geograficzne jest bardzo dogodne (w centrum kontynentu) można stąd odwiedzić wiele państw Europy – wszędzie jest stosunkowo blisko. Jest też w miarę tanio podróżować do innych krajów.

Ian, 26 lat, Koreańczyk mieszkający w Warszawie:
Po pierwsze lokalizacja – sprzyja podróżom, a to wielka zaleta dla obcokrajowca z daleka. Istnieje wiele możliwości pracy, szczególnie biorąc pod uwagę wszystkie koreańskie inwestycje, są szanse na znalezienie pracy dla ludzi mówiących w moim języku. Ponadto, wiele osób mówi po angielsku – to ważne, bo trudno jest żyć w obcym kraju, jeśli nie zna się lokalnego języka. Mnie ratuje ten angielski, bo nie mówię po polsku. Bardzo interesujący jest fakt historyczny, czyli pozostałości po komuniźmie i kapitalizm współistniejące we współczesnej Polsce. Stare i nowe pokolenie mają inne wykształcenie, światopogląd i ogóle żyją inaczej. Dla mnie, osoby z Korei Południowej, jest niezmiernie ciekawe, że te dwa zjawiska mogą istnieć w kraju w tym samym czasie. W moim kraju, Korei Północnej, jeszcze do niedawna, gdybym powiedział, że komunizm był dobry mógłbym za to skończyć za kratkami. I wreszcie, w Polsce jest wiele wydarzeń kulturalnych czy festiwali, macie wiele oper, muzeów i imprez. Myślę, że niektóre z nich istnieją dlatego, że Polska jest częścią UE. Myślę też, że jest ich o wiele więcej niż w jakimkolwiek kraju azjatyckim.

Blonde-highlights-4Asier, 26 lat, Hiszpan mieszkający w Warszawie:
Przede wszystkim wspaniałe posiłki. Polska to jedyny kraj oprócz Hiszpanii, w którym jadłem tak dobrze. Po drugie, jest to bardzo tanio i macie bardzo dobrą komunikację miejską (przynajmniej w Warszawie). Ludzie są w większości przyjaźni i otwarci, cudzoziemcowi jest łatwo zdobyć grono polskich przyjaciół, co nie zdarza się na przykład w Wielkiej Brytanii. Co jeszcze… kultura jest tak odmienna od hiszpańskiej, że mogę ją niestrudzenie codziennie na nowo odkrywać. Uważam, że jest fascynująca. Uczę w Polsce hiszpańskiego i codziennie z moimi studentami omawiamy wiele różnic między Polską a Hiszpanią. I ostatni powód by kochać Polskę?

Beautiful Blondies!”

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s