Jesus Garcia i szukanie dziury w całym

downloadGrupa Hiszpanów mieszkających w Polsce postanowiła zrealizować 12 odcinkowy serial internetowy pt.: “Jesus Garcia”. Serial zobrazuje perypetie młodych obcokrajowców mieszkających w Warszawie.Początki projektu sięgają roku 2012, kiedy to Ricardo Zarco i Daniel de Rosal wpadli na pomysł stworzenia serialu internetowego. Temat nasunął się sam – wykorzystując osobiste doświadczenia zdecydowali się na komedię o Hiszpanach mieszkających w Warszawie. Rozmawiamy z Danielem García, kierownikiem artystycznym i współscenarzystą serialu.

Jesteś artystą. Malujesz. Skąd pomysł na serial?
Stąd, że zajmuję się nie tylko malarstwem. Lubię pisać i któregoś dnia spotkałem się z Ricardo Zarco, współautorem scenariusza i reżyserem, z którym chcieliśmy coś wspólnie napisać. Powstało w ten sposób kilka rzeczy i przez następne ponad półtora roku rodził się pomysł Jesusa Garcii. Aż w końcu któregoś dnia przysiedliśmy nad tym i na serio napisaliśmy.

Znasz wyrażenie „polaczki cebulaczki”?
Prawda jest taka, że nie. Pierwsze słyszę.

To żartobliwe przezwisko Polaków. A swoich rodaków, Hiszpanów, jak byś przezwał?
A „Hiszpan” to nie wystarczające przezwisko? (śmiech)

Screen-Shot-2012-06-21-at-11.47.25-AMWielu Hiszpanów opuściło kraj z powodu kryzysu. Sporo z nich przyjechało tu, do Polski, na przykład uczyć języka hiszpańskiego. A Ty z jakiego powodu tu przyjechałeś? Czemu wybrałeś akurat Polskę?
Przyjechałem tu na Erasmusa podczas ostatniego roku studiów (Akademia Sztuk Pięknych) bo byłem w tamtym okresie w związku z Warszawianką. Po zakończeniu stypendium i tamtego związku znalazłem fajną pracę, polubiłem warszawski klimat, to, że miasto wciąż się rozwija. Zdecydowałem zostać parę lat dłużej, a później jeszcze kilka, i jeszcze kilka…

Kim jest Jesus Garcia?
To zwykły chłopak. Spoko typ. Chociaż ma dość nietypowe aspiracje.

Czy jest odzwierciedleniem Ciebie? A może reprezentuje stereotyp Hiszpana?
Po części tak, jest moim odzwierciedleniem. Tak samo jak reszta postaci w serialu. Jesús jest Hiszpanem i staramy się za jego pośrednictwem pokazać naszą kulturę oraz jej zbieżności i rozbieżności z kulturą polską ale staramy się też odciąć od bezpośredniego archetypu Hiszpana. Wydaje mi się, że jest nam w tej kwestii łatwo bo ani ja ani Ricardo nie bylibyśmy w stanie określić jaki jest prawdziwy obraz Hiszpanów. Kultura Hiszpanii jest bardzo bogata i w różnych obszarach naszego kraju jest tyle archetypów ile w całej Europie. U nas etykietka Katalończyka jest zupełnie inna od tej Baska, Galisyjczyka czy też mieszkańca Andaluzji. Nasze postrzeganie nas samych odbywa się na innych zasadach.

Opowiedz nam o czym jest serial.
To komedia o stosunkach między Polakami, a Hiszpanami. Głównym bohaterem jest Jesús. Jesús to chłopak, który po śmierci ojca zostaje sam w Madrycie z zadłużonym barem. Postanawia wyemigrować do Polski, gdzie ma kolegę Tomka, który w ostatniej chwili go wystawia. Tak więc Jesús musi sam sobie radzić w Warszawie i stawić czoła wszystkim śmiesznym trudnościom, które spotkały lub mogłyby spotkać każdego Hiszpana, który przyjeżdża do Polski.

download (1)Jak to jest stworzyć serial? Jaką pracę trzeba w to włożyć?
Można by było o tym napisać książkę. W naszym przypadku praca, którą musieliśmy włożyć była ogromna ponieważ staramy się działać w sposób jak najbardziej możliwie niezależny, a tworzenie serialu ma wiele etapów (poszukiwanie finansowania, napisanie scenariusza, przygotowanie produkcji, sama produkcja, postprodukcja, działania marketingowe, promocja). Teraz, po nagraniu pilota jesteśmy na etapie poszukiwań funduszy na nagranie pierwszego sezonu. Na szczęście udało nam się włączyć w nasze działania wspaniałych ludzi, którzy posiadają ogromne doświadczenie ale pracują z nami z sympatii do projektu (należy podkreślić, że pracowali przy kręceniu odcinka pilotowego nie licząc na zarobki) i to oni sprawiają, że to marzenie powoli się staje rzeczywistością.

Łatwo się pracuje z Polakami?

Z tymi, z którymi pracujemy nie tylko łatwa, a wręcz wspaniale. Nie wiem skąd biorą tyle energii i entuzjazmu. To oni mają ciężko  z nami bo starają się nas rozumieć kiedy mówimy po polsku, co nie zawsze jest łatwe (śmiech).

Wymień trzy wady, które najczęściej pojawiają się w charakterze Polaków.
Upór w doszukiwaniu się dziury w całym, brak wiary w to, że Polacy w Polsce mogą dużo osiągnąć i tolerancja jaką wykazują wobec ludzi, którzy wciąż narzekają. Tych wiecznie narzekających nie ma tak naprawdę nie ma aż tak wielu, ale skutecznie psują życie innym.

europe-spain-charts-funny-maps-1715189-480x320A jakie posiadamy zalety?
Przyjaciel Polak to prawdziwy skarb, niektórzy z was posiadają niesamowitą ciekawość nowych rzeczy, no i ta wiara w siebie samych i upór podczas nauki języków obcych.

Czy czujesz się tutaj jak w domu?
Tak, od dłuższego czasu.

Planujesz wrócić kiedyś do Hiszpanii?
Na chwilę obecną jestem bardzo szczęśliwy w Polsce i nie mam powodów żeby gdziekolwiek wyjeżdżać. Ale kiedy będę starszy, tak. Chciałbym się tam zestarzeć. Hiszpania jest krajem gdzie starsi ludzie są bardzo zadowoleni, szukają kontaktu z innymi, a pogoda sprzyja temu, żeby spędzać czas poza domem ze znajomymi…

Jak można wspomóc projekt?
Zapraszamy do śledzenia nas na naszej stronie oraz w serwisach YouTube i Facebook. Potrzebujemy fanów. Im nas więcej tym lepiej.

Advertisements

3 Comments

Filed under Uncategorized

3 responses to “Jesus Garcia i szukanie dziury w całym

  1. Polaczki cebulaczki.. Też nie słyszałam:)

    Pozdrawiam,

  2. Też nie znam Polaczków-cebulaczków… hmm 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s