Czego unikać przed świętami (lekcja na przyszły rok)

752d325f425b3a0955a0966245ce64b3Na dzień dobry, po pierwsze i przede wszystkim zakupów w godzinach szczytu. Albo w ogóle zakupów w świecie fizycznym. Online można uchronić się przed dzikimi tłumami opętanymi konsumpcyjną wścieklizną i z cenowo-prezentowym obłędem w oczach.

W ogóle lepiej unikać obkupywania się na ostatnią chwilę. Przekonuję się o tym na własnej skórze. Rok po roku.

Należy także obchodzić szerokim łukiem jedzenie w każdej postaci. Tak pod koniec listopada, aby nabrać gotowości na dekadencję bożonarodzeniowej wyżerki, zaleca się przejście na ascetyczno-żołnierską dietę/głodówkę. Może dzięki temu nie będzie trzeba od stycznia wymieniać całej garderoby.

Coś co powinnam była usłyszeć przed tegorocznymi świętami. Zaplanuj JEDEN, konkretny, dobry prezent na tzw. łebka. Wystarczy jeden porządny i do widzenia. Nie wpakuj się w kaskadę prezentów małych, średnich, większych, największych i uzupełniających duperelków prezentopodobnych dla każdego ze obdarowywanych.

Aby uniknąć styczniowej dziury budżetowej większej niż Madagaskar i czarniejszej niż czarna dziura, dodaj tak plus minus 30% do zawczasu oszacowanych wydatków. Zdrowiej sępić niż głodować.

Kewin sam w domu, jak wszyscy wiemy to klasyka kultury wysokiej. ALE świąteczna rozrywka nie może być zależna od łaski i niełaski władz Polsatu. Wykaż sie staromodną pomysłowościa a’la Dobromir i przygotuj szachy, domino, bierki. Przebierz się za Mikołaja i nabieraj najmłodszych członków rodziny. Przygotuj playlistę świąteczną według swego gustu lub jego braku, a Twój bożonarodzeniowy soundtrack nie będzię się kręcił wokół reklamy Vizira.

I-DONT-ALWAYS-DRINK-WINE-BUT-WHEN-I-DO-I-DRINK-THE-ENTIRE-BOTTLE.

Zarządź czasem jak na człowieka XXI wieku przystało. A jeszcze lepiej, podziel obowiązki okołoświateczne między wszystkich gości-biesiadników nie zważając na ich płeć tudzież gender. Zagoń wszystkich do roboty świątecznymi rózgami, bo sprawiedliwość podobno wpływa dodatnio na moc radowania się ogółu społeczeństwa.

Rada dietetyczna, pój się wodą między posiłkami, zjesz mniej. Nie mieszaj alkoholi ze sobą, ale możesz mieszać alkohole z ich odalkoholizowanymi odpowiednikami – wytrąbisz mniej kalorii (a jako bonus, żenującego pijaństwa wśrod krewnych też w efekcie będzie mniej).

A teraz clou czyli gwóźdź programu i świątecznego (niekoniecznie świętego) ducha. Pomóż komuś w potrzebie. Zamiast stękać i marudzić i naburmuszając się na zły, niedobry świat, zrób coś z nim. Dawanie ma być bezinteresowne i w dawaniu nie chodzi o Ciebie. Liczy się odbiorca. Kup obiad komuś głodnemu. Przygotuj paczkę dla dzieci z domu dziecka. Wspomóż bliską Twojemu sercu organizację charytatywną. W moim domu np. zorganizowaliśmy akcje prezentową dla jednego z łódzkich domów dziecka i finansowo wspomożemy fundację Kocia Mama ratującą bezdomne koty. Jakie miło było moje zaskoczenie, kiedy szukając pomocy wśród znajomych usłyszeliśmy, że wielu z nich również podejmuję się takich inicjatyw.

ALE, podejrzewam, że wielu z nas poddaje się, bo myśli, że mały, jednostkowy gest nie jest wiele wart. Wielu grymasi, że czemu ja mam pomagać, a nie inni, kościoły, rządy, albo sąsiad Zenek. Albo czemu tym pomagać, a nie innym. Bo tak. Całego świata nie zbawisz. Wszystkim się nie pomoże, ale od kogoś, czegoś trzeba zacząć. Naprawde nieważne jest w jak drogie i świecące prezenty się wyposażysz, nieważne, że nie masz milionów by wykarmić całą Afrykę. Pamiętaj, że świata nie zmienia się tak w drodze rewolucji, jak w drodze ewolucji. Krok po kroku, po troszku i po malutku, ale to Twoje działanie powinno Cie obchodzić i to Twoje działanie się liczy.

Podejmij je.
keep-calm-and-ho-ho-ho-5

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s